Egy, két, há, HIMARS: újra masszívnak szánt pofon indult útnak hazánk felé a tengerentúlról. A Washington Post szerint az amerikai szenátus külügyi bizottságának legmagasabb rangú republikánusa, James Risch idahói szenátor blokkolta a HIMARS-rakéták eladását Magyarországnak.
Csakhogy nem világos, hogy pontosan mit is blokkolt,
mert a magyar „beszerzési szándék” nagyjából annyira lehetett komoly, mint Vaterát böngésző tinédzsereké az iPhone-vásárlásban. Az előző Orbán-kormány védelmi beszerzésekért felelős kormánybiztosa, Maróth Gáspár tavaly februárban tavaly márciusi határidővel ajánlatot kért HIMARS-rakétákra, majd miután válasz nem érkezett, az ügyet ad acta tették.
Jelen állás szerint tehát még csak elméletileg sem vehetünk valamit, amit rég nem akarunk venni, azaz régi amerikai szokás szerint valaki megint Oslónak nézte Hajdúszoboszlót.
A helyzetnek azonban így is üzenete van: az Egyesült Államok kockáztatná saját védelmi szövetségének erejét és saját védelmi iparának profitját csak azért, mert Magyarország kisimítana még pár konfliktust a svédekkel, mielőtt életünkre és vérünkre szövetkeznénk velük. Rendszabályozás van, berámázás, ukáz, szövetségesek irányba állítása.
Utálatos dolog pénz- és atomhatalmakkal vitatkozni;
s azt, hogy Magyarország a kárát látja a határait garantáló Egyesült Államokkal ápolt feszült kapcsolatának, épeszű ember nem vitatja. Rossz az, ahogyan most van; jó lenne, ha máshogy lenne. Csak nem látom, hogyan lehetne máshogy.
Nem az a kérdés, hogy mit akar tőlünk az Egyesült Államok. Az világos. Az aktuális, éles helyzetben fegyverszállítást Ukrajnának, éles, gyors és elvágólagos leválást az orosz energiáról, a svéd NATO-csatlakozás gyors ratifikációját, tetszőleges szankciós ötletek kritika (vö. „sajnálatos politikai opportunizmus”, Őexcellenciáját, Nagykövet urat idéztem) nélküli elfogadását.
Tágabb perspektívában meg azt, hogy amikor Szijjártó Péter elé hanyagul ledobnak egy kétoldalas dokumentumot az egyébként nem USA-tagállam Magyarország választási, igazságszolgáltatási és médiarendszerében elvárt változtatásokról, meg a nagykövetségükön instruálnak ellenzéki frakcióvezetőket arról, hogy miként is kellene az alkotmánymódosításról szavazniuk, ne üvöltsünk, hanem mosolyogjunk. Ez az elvárás. Ez érthető, ha gusztustalan is –
a nagyhatalmak minden korban, keleten és nyugaton is ilyenek,